Szlak Piastowski - musisz go znać!

JUL

22

3130

Szlak Piastowski - musisz go znać!

SZLAK PIASTOWSKI

Czy wiesz, że Szlak Piastowski to najstarsza trasa turystyczna w Polsce? Że jest to jedna z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych tras historyczno – krajoznawczych w całym kraju? A to, że przebiega przez ziemie, które stanowiły kolebkę polskiej państwowości? 

To wszystko i jeszcze więcej przeczytasz na każdym portalu o turystyce, w Wikipedii i w biurze turystyki. 

Ten artykuł nie będzie kolejnym „ciekawym” opisem szlaku. Usiądź wygodnie, zaparz sobie kawę i zaczynamy!

SZLAK PIASTOWSKI – HISTORIA 

 

Wsiądźmy do wehikułu czasu – początek państwa polskiego. Książe Mieszko jednoczy ziemie – obszary dzisiejszego Poznania i Gniezna były ośrodkami miejskimi i religijnymi pierwszych Piastów. To właśnie na tych obszarach doszło do historycznego chrztu Polski i rozwoju tożsamości narodowej. Walki, podboje, sojusze i rozejmy dały Piastom niepodzielną władzę na tych terenach. 

 A teraz szybki skok do lat 60-tych XX wieku. W ramach „wycieczek zakładowych” umęczeni przodownicy pracy mogli chwilę odetchnąć na łonie przyrody i kultury. Zanim jednak to się stało, na szlak przyjeżdżali ciężarówkami pokrytymi plandekami prosto z zakładów pracy.  Obchody 1000lecia Państwa Polskiego w 1966 roku wywołały prawdziwy „boom” na odkrywanie szlaku. 

Lata 70-te

 

Lata 70-te i „rządy” Gierka przyczyniły się do rozwoju turystyki oraz zainteresowania tematyką początków Państwa Polskiego. Pamiętasz przygody Pana Samochodzika? Niełatwe lata 70-te, wakacje, upalne dni i długie ciepłe wieczory sprzyjały szaleństwom na świeżym powietrzu. A historyczne zagadki tylko dodawały smaczku wakacyjnym przygodom. Właśnie tak musieli się czuć ówcześni turyści odkrywający coraz to ciekawsze pomniki historii na szlaku. 

 

SZLAK PIASTOWSKI – TRASA 

 

Trasa szlaku łączy dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Dwa pojezierza, ponad tysiąc jezior, legendarne Gopło (kiedyś zwane Morzem Polaków), puszcze oraz parki krajobrazowe to bajeczna sceneria naszej wycieczki. 

Jesteś ciekawy jak będzie dalej?

Szlak swoim kształtem przypomina ósemkę, a do wyboru masz dwie trasy – wielką i małą pętle.

 

SZLAK PIASTOWSKI – WIELKA PĘTLA 

 

No to jak, na początek wielka pętla?

Zaczynamy w Gnieźnie. Zwiedzamy majestatyczna Katedrę ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi (więcej przeczytasz tutaj). Kolejny stop to kawa i deser w Pałacu – trzeba przecież naładować akumulatory! Zabytkowe piwnice i odrestaurowane w najmniejszych detalach wnętrza Pałacu zachwyca naszych Gości. Więcej o historii Pałacu przeczytasz tutaj. Dalej zatrzymujemy się przy pomniku Leszka Białego. Szybka powtórka z historii tutaj i jedziemy do kościoła p.w. św. Mikołaja w Gąsawie. Pamiętasz nasz wpis o tym zabytku? Jeśli nie, tutaj dowiesz się więcej. Z Gąsawy mamy już bardzo blisko do Biskupina. Tu na pewno spędzimy więcej czasu! Stanowisko archeologiczne i osada łużycka wciągają nawet najbardziej opornych. Więcej o Biskupinie przeczytaj tutaj i tutaj. Teraz czas na Wenecję i ruiny zamku „diabła weneckiego” oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Masz ochotę na przejażdżkę? To świetnie się składa – wsiadamy do żnińskiej kolejki wąskotorowej i jedziemy do Żnina. Tutaj oprócz gotyckiej wieży ratuszowej z XV wieku zobaczymy gotycko – barokowy kościół p.w. św. Floriana. 

Zmęczony? To dopiero połowa trasy!

Wylądowaliśmy w Lubostroniu. Klasycystyczny pałac Skórzewskich zachwyca architekturą i aranżacją wnętrz. Zahaczamy o Pakość i Kalwarię Pakoską. Czas na Inowrocław! Romański kościół Najświętszej Maryi Panny zwany również Ruiną jest jednym z najstarszych kościołów na Kujawach. Piękny prawda? Ale musimy jechać dalej! Pamiętasz legendę o Mysiej Wieży? Tak, jesteśmy już w Kruszwicy i ciepło pozdrawiamy Popiela, co go myszy zjadły.  A teraz może szybki rejs stateczkiem po Gople? Jedziemy do Strzelna – na naszej liście jest romański kościółek p.w. św. Prokopa i słynne kolumny z rzeźbami. Jeszcze zanim wrócimy do Gniezna zahaczamy o Mogilno i romańskie krypty.  

 

SZLAK PIASTOWSKI – MAŁA PĘTLA 

 

Nie masz dwóch dni na zwiedzanie, ale chętnie zobaczysz coś ciekawego w piękną, słoneczną niedzielę? 

Mała pętla to Szlak Piastowski w pigułce, tak więc – ruszamy!

Gniezno z Katedrą i drzwiami gnieźnieńskimi to początek naszej trasy.  Dalej jedziemy do Ostrowa Lednickiego – Muzeum Pierwszych Piastów i przeprawa promowa na wyspę z palatium Mieszka I to prawdziwa perełka! Trochę nas wywiało na tym promie, tak więc teraz już będzie spokojniej. W Dziekanowicach odwiedzamy XIX wieczną wielkopolską wieś. To dopiero coś! Autentyczna karczma, wiatraki, cmentarz, dwór i kościół – prawdziwy powrót do przeszłości. Kierujemy się na Pobiedziska i po drodze wjeżdżamy do Lednicy. Szybkie zdjęcie przy bramie – rybie w miejscu spotkań młodzieży i lądujemy w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Tutaj w miniaturze zobaczysz wszystkie zabytki szlaku. W końcu docieramy do Poznania – Katedra z symbolicznym grobem pierwszych Piastów, renesansowy Ratusz no i koziołki! Koniecznie bądź tam w samo południe, koziołki w ratuszowej wieży przyciągają tłumy jak magnes. 

A teraz przerwa na kawę na Starym Rynku w Poznaniu – renesansowe kamienice i stukot bryczek po kocich łbach na długo zapadną Ci w pamięć.

Ruszamy dalej! Kierunek: Giecz. Maleńki romański kościółek to punkt obowiązkowy. Jeszcze tylko pałac i późnogotycki kościół w Czerniejewie i wracamy do Gniezna

 

SZLAK PIASTOWSKI – SZLAK TURYSTYCZNY 

 

Wiesz, że w 2012 roku Szlak Piastowski otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny w kraju?

Pałac to doskonała baza wypadowa do odkrywania wszystkich uroków tej trasy. 

Do zobaczenia na szlaku!

 

Przeczytaj też:

Leszek Biały – schyłek panowania Piastów

Katedra w Gnieźnie 

Kościół p.w. św. Mikołaja w Gąsawie

Biskupin

 

Źródła zdjęć: 

Mapka dzięki szlakpiastowski.pl 

Katedra w Gnieźnie nocą By Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35691061

 

 

Czekamy na Ciebie w „Pałacowej”!

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania..