Biskupin - na szlaku Kultury

MAR

17

3100

Biskupin - na szlaku Kultury

Wiosna już powoli daje o sobie znać, a my wraz z początkiem sezonu turystycznego, rozpoczynamy nowy cykl artykułów o wyjątkowych miejscach w okolicach Pałacu. Nasze przytulne pokoje, wyśmienita kuchnia i otoczenie zabytkowego parku – to tylko część atrakcji, które spotkasz w rejonie Pałuk. Równie bogato prezentuje się „oferta” miejsc i rzeczy, których po prostu nie wypada nie znać. Szlak Piastowski, Gniezno, Biskupin, Gąsawa, Wenecja, Żnin i Ziemia Pałucka to definicja turystyki kulturalnej w otoczeniu urokliwej natury z nutą romantyzmu pałacowych wnętrz. Nasz cykl artykułów będzie zawierał szczegółowe informacje o tych wyjątkowych miejscach, jednak zapewniamy – nie będą to nudne informacje, które z łatwością znajdziecie w internecie. Dla ułatwienia poruszania się po okolicy, będziemy też podawać orientacyjną długość trasy wraz ze wskazaniem, co warto zobaczyć „po drodze”. Niewątpliwie największą atrakcją regionu jest Biskupin, dlatego bierzemy go pod lupę!

Biskupin

Czy wiesz, że Biskupin to nie tylko osiedle obronne ludności kultury łużyckiej? Na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, oprócz wspomnianej osady poznasz też:

  • Wioskę neolityczną z epoki kamienia
  • Wioskę wczesnopiastowską
  • Kwaterę Archeologii Doświadczalnej
  • Obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia
  • Chatę pałucką

Ale Biskupin to nie tylko „wystawy stałe” – to miejsce naprawdę żyje! Lekcje muzealne, plenery ceramiczne, Festyn Archeologiczny, rejs statkiem po jeziorze Biskupińskim, a nawet jazda konna i strzelanie z łuku. W Biskupinie nie ma mowy o nudnym zwiedzaniu – tutaj nawet dorośli czują się jak mali odkrywcy!

Biskupin to:

Osiedle obronne z czasów kultury łużyckiej. Najbardziej charakterystycznym elementem jest brama z przyległym falochronem. Wiesz, że wiernie odwzorowano całą przyziemną zabudowę do wysokości 1 metra wysokości? Jak naprawdę wyglądała osoba od metra wzwyż? Ta kwestia pozostaje jeszcze sporna! Pewne jest, że układ podłużnych chat, odcinki wału i falochron znajdują się w oryginalnym miejscu. Czym oryginalnie pokryte były dachy biskupińskiej osady? Prawdopodobnie sitowiem, które okalało cały półwysep, ale i ta kwestia pozostaje nie do końca potwierdzona.

Osiedle kultury łużyckiej często nazywane jest polskimi Pompejami – osada była zamieszkiwana przez około 100 lat, po czym została opuszczona. Dlaczego? Prawdopodobnie poziom wody w przylegającym jeziorze podniósł się na tyle, że zdestabilizował życie mieszkańców.

Pałac Grochowiska Szlacheckie – Biskupin – odległość 8,6 km

  • Samochodem: 10 min
  • Rowerem: 27 minut
  • Pieszo: 1 godzina 40 minut

Po drodze: pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym, kościół p.w. św. Mikołaja w Gąsawie

Czekamy na Ciebie w „Pałacowej”!

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania..