Pałac z Fascynującą Historią
STYLOWY POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Historię naszego Pałacu można byłoby zmienić w wiele ciekawych scenariuszy filmowych. Wszystko zaczęło się na początku dwunastego stulecia, kiedy okolicę porastały prastare puszcze, ale zacznijmy od początku...
PAPIESKA BULLA
Pierwsze wzmianki o Grochowiskach pojawiły się na początku XII wieku w bulli papieża Innocentego II, która uwzględniła majątek jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich.
Z innych dokumentów – prawdopodobnie pochodzących z czasów krzyżackich dowiadujemy się, że wieś została podzielona na część szlachecką – Grochowiska Pańskie (Szlacheckie) oraz część podlegającą Kościołowi – Grochowiska Mnisie (Księżece).
ZE ŚREDNIOWIECZA DO EPOKI OŚWIECENIA
Przesuńmy wskazówki zegara o kilka stuleci i przenieśmy się do XVIII wieku.
Najstarsze zachowane źródła z 1750 roku, w taki sposób charakteryzują posiadłość:
„(...) było to drewniany dwór, dosyć okazały, z izbą stołową o trzech oknach, z której prowadziło wejście do komory, za którą znajdowała się spiżarnia. (...) Posiadała ona połączenie z sionką, z której można było dostać się do małego pokoiku. Dwór posiadał kaplicę z przenośnym ołtarzem o trzech obrazach (...)”.
NOWY BUDYNEK NA KONIEC WIEKU
Pod koniec XVIII wieku w miejscu starego dworu powstał nowy, murowany budynek, który stanął częściowo na starym podpiwniczeniu, ale powiększył się o nowe komnaty.
300 LAT SZLACHECKIEJ TRADYCJI
Rezydencja przez blisko 3 burzliwe stulecia pozostawała w posiadaniu rodu Korytowskich, który administrował majątkiem, rozbudowywał rezydencję i brał aktywny udział w zapisywaniu kart historii naszego regionu.
Z inicjatywy Teofilii Korytowskiej:
„(...) budynek zbudowany został na rzucie prostokąta z elewacją frontową zorientowaną na południe. Środkowa jej partia, nieznacznie zryzalitowana, została poprzedzona portykiem z czterema kolumnami toskańskimi. Kolumny te podtrzymują trójkątny przyczółek, w którym umieszczono kartusz-głowę Murzyna, herb rodu „Mohra” - Korytowskich. Pod koniec XIX wieku dwór ponownie przebudowano i powiększono, dodając dwa ryzality po obu stronach tylnej elewacji (...)”
ODWIEDŹMY WIEK XX
STYLOWA RENOWACJA
Od 1996 roku rezydencja pozostaje w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy przywrócili posiadłości dawną świetność, a następnie rozbudowali rezydencję, dbając o najdrobniejsze detale.
Wykonano m.in. projekt aranżacji części północnej budynku, w której powstała elegancka oranżeria, a w ostatnich latach do dyspozycji Gości oddano również zabytkowe piwnice o pięknych, ceglanych sklepieniach.
Dzięki systematycznej pracy oraz zaangażowaniu, budynek odzyskał należne mu miejsce na pałacowej mapie Polski i dziś zachwyca swoją architekturą i stylowymi wnętrzami.
Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej stronie WWW
Odwiedź zakładkę „Hotel” i rozgość się w swoich marzeniach